Extra-curricular listing

Many extra-curricular activities are available throughout the school. The opportunity to take up a new challenge and to develop skills to a high level is a major attraction to many students. This can be a good way to make new friends through common interests and to start on what may become lifelong hobbies.

October 2020 - Due to the Covid-19 pandemic we are not currently holding as many extra-curricular clubs as normal.  Please see last year's for information; we hope to resume as many of these as possible in the near future.


EXTRA CURRICULAR SCHOOL ACTIVITIES 2021-22 

Before School
Assembly Music Rehearsal

Brass Ensemble
Swimming (Training)


Lunchtime Activities

Day
Thu
Tue

Thu

Staff & Venue
Mr Barker
 Mr Highton in MU1

Mr Milner (7.30-8.30)

Year Group
All year groups
All year groups

All year groups

Day Staff & Venue Year Group
Ancient Greek Tue Mr Weston in L4 All year groups
Basket Ball Thu Mr Fearnley Gym U14/U15
Biology Drop-in clinic Wed Mrs Gallagher S02 All years
Biology Society Fri Mr Cocks in S2 Sixth Form
Careers Club [monthly] Wed Mrs Locke in H1 All year groups
Careers Drop-in Mon - Fri Mrs Locke/Mr Walker in Careers Room All year groups
Chemistry Drop-in Clinic Mon Mr Higton/Mrs Dunne in S14 All year groups
Chemistry Drop-in Clinic Thu Dr Grime/Mrs Caldwell in S14 All year groups
Chamber Orchestra Thu Mr Barker in MU1 Y10-Y13
Creative Textile Club Mon Mrs Johnson T1 All DT students
Football Mon Mr Milner/Mr Harding 3G U15/U16
Guitar Ensemble Thu Mrs Morpeth in MU2 All year groups
History Society (Junior) – ‘Sons and Daughters of Liberty’ Thu Mr Long in HL07 Y7/8
Hockey Mon Miss Marshall Astroturf U13
Hockey Wed Miss Marshall/Mrs Pang Courts/SH U12
Hockey Thu Miss Gilfillan Astroturf U14
Hockey Fri Miss Gilfillan Astroturf U15/U16
Junior String Ensemble Mon Mrs Allinson in MU1 Y7 - 9
Latin Wed Mr Weston in L4 Y10
Latin Mon Mr Weston in L4 Y11
Man Choir Fri Mr Barker in MU1 3rd to Sixth form
Musicality Tue Mrs Morpeth in MU2 Y7 - 9
Netball Tue Miss Marshall Courts and SH U15/U16
Netball Thu Miss Marshall Courts and SH U12
Netball Fri Mrs Mackenzie Courts and SH U13/U14
Princes Trust TBC Mrs Nelson Y10 - 12
Rugby Tue Mr Milner/Mr Younger/ Mr Barrass-Hemmens 3G U14/U15
Rugby Wed Mr Milner/Mr Younger 3G U12/U13
Rugby Thu Mr Younger 3G U16
Rugby Skills Clinic Tue Mr Harding 3G
Running Club Fri Mr Milner/Mr Harding All year groups
Senior Girls’ Choir Tue Mr Barker in MU1 Y10 - Y13
STEM Club Fri Mrs Gallagher Y7/Y8
Swimming (Improvers) Tue Mrs Mackenzie All year groups
Wild RGS Eco Club Tue/Wed Mr Bruce All year groups
Wind Band Wed Mr Barker in MU1 All year groups (Grade 2 upwards)
Wind Band (sectionals) Wed Mrs Morpeth in MU2 All year groups (Grade 2 upwards)
Wordsmiths (for readers, writers, thinkers, creators and dreamers) Wed Mrs Dring Library Y7/Y8
Young Enterprise Mon Mr Walker Cellars 1 pm Y12
Zumba Fri Mrs Wallington Gym KS4/KS5
After School Activities Day Staff Year Group
Badminton Mon John Mackenzie, coach in SH All year groups
Big Band Tues Mr Barker in MU1 All year groups (by audition/invitation)
Chamber Choir Thu Mr Barker in MU1 All year groups (by audition)
Football Wed Miss Marshall 3G U12 & U13 Girls’
Football Thu Mr Cocks 3G U18
Greenpower Wed Mr Mann in T2 All year groups
Hockey Tues Miss Gilfillan Astro U15/U16 & U18
Hockey Thu Miss Gilfillan Astro U14
Latin Mon Mr Weston in L4 Y10
Latin Wed Mr Weston in l4 Y11
Music Theory Mon Mr Barker in MU1 All year groups
Netball Tues Mrs Mackenzie Courts/SH U13 & U14
Rugby Tue Mr Harding 3G U18